VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Android 4.0 - Ice Cream Sandwich - Přehled novinek

Napsáno: 12.01.2014    


Kategorie: Android  -  Prográmky

Po měsících čekání jsme se konečně dočkali a Google světu představil zbrusu novou verzi operačního systému Android 4.0 s kódovým označením „Ice Cream Sandwich“ (ve volném překladu ruská zmrzlina nebo zmrzlinový sandwich). Android 4.0 si klade za cíl sjednotit rozdíly mezi tablety a telefony - nyní bude existovat jedna společná verze, což vývojářům podstatně usnadní tvorbu a optimalizaci aplikací. Android 4.0 disponuje uživatelským prostředím Roboto, ve kterém je kladem důraz na jednotnost jednotlivých grafických prvků. Předěláno bylo úplně vše - nabídka s programy, nastavení, hlavní obrazovka, widgety, notifikační oblast či obrazovka uzamčeného telefonu.

 

Od základů nový Android

Android 4.0 je možné ovládat kompletně skrze dotykový displej, hardwarová tlačítka (Domů, Zpět a Přepínání aplikací) již nemusejí být na telefonu fyzicky přítomna. Je pro ně vyhrazena speciální lišta ve spodní části, kde jsou tlačítka stále viditelná, i když při vybraných činnostech (přehrávání videa...) se pochopitelně bude skrývat. Tuhle možnost ovládání už Google nakousl v Androidu 3.x pro tablety. Není však pravidlem, že všechny telefony s Androidem 4.0 nemohou mít fyzická systémová tlačítka, ale u zařízení s HD displejem je pro ně přímo vyhrazený prostor.

 

Změn doznala také obrazovka uzamčeného zařízení. Telefon bude možné odemknout nejen gestem nebo kódem, ale nově také skrze přední kamerku, která rozpozná majitele a ostatní uživatele do systému vůbec nepustí.

Toto rozpoznání tváře, je jedna z věcí, o které se ve spojitosti s Androidem 4.0 ICS mluví nejvíce. Jistě je to velmi užitečná věc, když si můžete odemknout Váš mobil pomocí tváře, nicméně spekuluje se o tom, zda půjde toto zabezpečení oklamat třeba fotkou. A co když použijete make-up nebo se oholíte a technologie obličej vyhodnotí jako neshodující se? Potom jednoduše zadáte heslo a mobil se aktivuje, resp. odemče.

Rovnou do aplikace - V prostoru odemykacího kolečka budou k dispozici další zástupci, skrze které bude po odemčení možné přejít rovnou na danou aplikaci, snadno tak spustíte třeba fotoaparát, webový prohlížeč nebo přehrávač hudby. Samozřejmě si do nabídky budeme moci přidat i vlastní zástupce.

-

 

Nově bude notifikační oblast přístupná i při uzamčeném zařízení. Z horní části si jednoduše vytáhnete roletku s aktuálními informacemi (nové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, upomínky z kalendáře či upozornění od aplikací třetí stran). V nabídce s notifikacemi rovněž půjde mazat pouze jednotlivé položky, ale zachována zůstane i možnost „odklepnout“ všechny najednou.

 

Hlavní obrazovka, nabídka s programy a widgety

Hlavní obrazovka opět vychází z tabletového Androidu 3.x. Do prostoru několika ploch bude možné přidávat zástupce aplikaci, složky a widgety. Vytvoření složky je velice jednoduché a provádí se stejně jako třeba v iOS. Prostě chytnete jednu ikonku a přetáhnete ji na druhou. Složky si můžete pojmenovávat a libovolně přeuspořádávat. Widgety pro Android 4.0 už nebudou mít pevně stanovenou velikost, ale půjde je přizpůsobit aktuálním potřebám.

 

Nabídka s přehledem aplikací je rozdělena do dvou záložek. V té první vidíte právě zástupce jednotlivých programů a her, ve druhé pak samotné widgety. Přímo z nabídky bude možné smazat software nainstalovaný skrze Android Market.

 

Úplně nová je nabídka naposledy spuštěných (uspaných) aplikací. Už neuvidíte pouze ikonky, ale v přehledném seznamu na vás budou čekat rovnou náhledy aktuálních stavů obrazovek. Kliknutím se do dané aplikace přepnete a tahem prstu v horizontálním směru program ukončíte.

 

Textové zprávy a e-maily nebudete muset vyťukávat na softwarové klávesnici, v systému bude přímo integrována funkce pro převod hlasu na text. V přepsaném textu půjde velice snadno dělat opravy a vylepšení se dočkalo i klasické našeptávání slov a autokorekce při vkládání slov přes klávesnici.

Vylepšený správce kontaktů

Po vzoru Windows Phone přepracoval Google aplikaci pro správu kontaktů. Jednotlivé položky totiž bude možné provázat s jejich účty na sociálních sítích a velký důraz zde bude kladen především na Google+. Dále se počítá s podporou Facebooku, Twitteru a LinkedIn. U každého kontaktu nově uvidíte kompletní historii konverzace (zprávy, hovory, e-maily) a také jeho stav z „kecálka“ Google Talk (pokud jej používá), takže budete mít vše potřebné pod jednou střechou.

-

Zcela nové jsou aplikace Gmail, E-mail, Fotoaparát, Kalendář (s podporou pinch to zoom pro přiblížení obsahu), Galerie, Hudba a dočkáme se také inovovaného Android Marketu. V systému nebude chybět nabídka s informacemi o počtu přenesených dat včetně detailního zobrazení pro jednotlivé aplikace. Snadné bude rovněž pořizování screenshotů, kdekoliv v systému stačí stisknout klávesy Volume Down (snížení hlasitosti) + Power a obrázek je na světě.

 

Využití NFC v praxi: Android Beam

Jestliže máte v telefonu otevřenou webovou stránku, mapu nebo jiný obsah, stačí k němu pouze přiložit jiný telefon s podporou NFC, na který obsah snadno nasdílíte. Podobně to bude fungovat u spuštěných aplikací - po přiložení druhého telefonu se automaticky otevře Android Market s kartou daného programu. Android Beam bude možné integrovat do aplikací třetích stran a už teď jsme zvědavi, jak ji vývojáři dokážou využít.

 

Webový prohlížeč v Androidu 4.0 dostal nové jádro webkit, které má zajistit podstatně rychlejší vykreslování webových stránek a ještě svižnější zpracování JavaScriptu. Rozečtené články konečně půjde ukládat pro offline čtení a položky uložené v Oblíbených zvládne prohlížeč synchronizovat s desktopovým Google Chrome.

Jak je to se zabezpečením?

Android 4.0 ICS a jeho zabezpečení, jak to vlastně je? Starší Androidy si konkurenti dost dobírali a to právě díky zabezpečení, které bylo nedostatečné. Google se rozhodl udělat hackerům přítrž a Ice Cream Sandwich přináší mnoho novinek v oblasti zabezpečení.

První novinkou, kterou si představíme je kódování dat. To oceníme především tehdy, ztratíme-li mobilní telefon. Android 4.0 ICS a programy, u nichž toto zabezpečení nastavíte budou totiž odolávat dokud nezadáte správné heslo nebo identifikační číslo. Bez hesla nebude možné udělat ani wipe, jedinou možností pak bude hard reset, který vrátí telefon zpět do továrního nastavení, smaže tedy všechna Vaše data.

Další neméně významnou novinkou v zabezpečení je ukládání dat v paměti RAM na různé náhodné pozice (adresy), což ztěžuje a částečně i zabraňuje případnému nechtěnému čtení. Technologie zabezpečující tuto službu se nazývá ASLR (Address Space Layout Randomization) a dosud ji můžeme najít ve Windows 7, MacOSx nebo u iOS (od verze 4.3).

Novinky v kostce

  • rychost aplikací
  • bezpečnost
  • podpora nových aplikací
  • zkratky
  • podpora propojení adresáře na sociální sítě
  • převod hlasu na text
  • vylepšené integrované aplikace


Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy