VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Chytré drogy - Smart drugs - Nootropika

Napsáno: 05.06.2013    


Kategorie: Drogy  -  Chytré drogy

Chytré drogy (angl. smart drugs či nootropic) jsou potravinové doplňky zlepšující schopnosti lidského mozku (rychlost a kvalitu myšlení i kapacitu paměti). Slovo nootropic má svůj původ ve starořečtině – noos (vnímání) a tropein (ohnutí). Nejčastěji pracují chytré drogy na principu lepšího zásobování mozku kyslíkem. Slouží k výživě nervových buněk, podporují regeneraci a optimalizují výkonnost neuronů. Případně také doplňují a stimulují hladinu neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů).

Většinou se mezi smart drugs řadí nějaké rostlinné komponenty (plody, kořeny) nebo jejich výtažky. Nenechte se mýlit – název drogy neznamená něco nelegálního či škodlivého, protože většina chytrých drog je volně sehnatelná v obchodech – nootropika se totiž na rozdíl od jiných drog vyznačují dobrým efektem bez vedlejších účinků a tím se odlišují od návykových látek.

Chytré drogy by měly používat jen fyzicky i psychicky zdravé osoby, které se dočasně snaží rychle a účinně vzpružit (v případě pochybností byste měli konzultovat se svým lékařem). U nootropik byly také zjištěny pozitivní účinky na různá onemocnění nebo alespoň k jejich prevenci. Je dokonce prokázáno zpomalení procesu stárnutí.

Když si to shrneme – nootropika zlepší práci mozku, příznivě ovlivňují psychickou vyrovnanost, odstraňují únavu, depresi a zvyšují sexuální výkonnost. Neměla by se však brát dlouhodobě (déle než půl roku v kuse) a především ne ve větších dávkách než je doporučováno – mnozí však na toto doporučení nedbají (účinky se sice dostaví mnohem vyšší, ale při dlouhodobém užívání vysokých dávek se to může nevhodně projevit na vašem zdraví). Toto doporučení se netýká všech smart drugs, protože ty s vyloženě přírodním původem nemají dlouhodobě špatné působení a dokonce se jejich užívání po delší dobu doporučuje.

V tomto článku uvedu příklady těch nejznámějších chytrých drog. Pokud hledáte co nejlepší výsledek, měli byste různě prozkoušet, co na vás působí. Jeden prostředek může na jednoho jedince mít „turbo“ účinek, druhý si toho ani nevšimne.

Cukr

Sportovci jsou známi tím, že když se chystají k nějakému výkonu, tak si dají nějaký ten sáček cukru. Funguje to především při výkonech fyzických, ale může vám pomoci i psychicky. Pokud si dopřejete trochu hroznového cukru, podpoříte tím distribuci kyslíku po celém těle, tedy i do vašeho mozku. Rozhodně byste si ale neměli dávat před výkonem nějaké nezdravé sladkosti – bude se vám špatně trávit a spíš dopadnete hůře než lépe.

Lecitin

Lecithin se v posledních letech stal velice populárním a je dobře dostupný samostatně i jako součást jiných léků. Nejenže podporuje tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu (velice důležitý pro celé tělo, především pak pro paměť a jiné mozkové funkce), ale snižuje cholesterol v krvi a pomáhá neukládat v těle tolik tukových zásob. Je také vhodný pro dlouhodobé používání, jeho účinky nepoznáme hned, ale až zhruba do týdne. Pozor ale na užívání větších dávek než je doporučeno! Může dojít ke snížení apetitu, problémům s trávením a nepříjemně zapáchajícímu potu.

Omega 3 - mastné kyseliny

Začněme buněčnými membránami. Omega3 mastné kyseliny jsou zabudovány do buněk. Jejich membrány jsou díky tomu propustnější, a proto mohou buňky mezi sebou komunikovat. To například znamená, že neurotransmitery potřebné k navození dobrých pocitů, jako jsou serotonin a dopamin, se mohou dostat do buňky a z ní mnohem snadněji, a tak navozují lepší náladu. Vědci v současnosti zkoumají vliv omega-3 mastných kyselin k léčení deprese.

Významný vliv mají i na problémové chování, myšlení a prožívání. Pozitivně působí na vývoj mozku lidského plodu. Množství omega 3 mastných kyselin ve stravě těhotných žen pomáhá určit inteligenci dítěte, jeho motorické dovednosti, ale také sklon k antisociálnímu chování. Omega 3 – mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky, což pomáhá při léčbě prakticky všech degenerativních chorob od onemocnění srdce až po Alzheimerovu chorobu.

Ginko Biloba

Strom jinan dvoulaločný (Ginko biloba) se na zemském povrchu vyskytuje ve své současné formě déle než 300 milionů let. Jediný strom se dožívá až 2 000 let. V Číně objevili moc tohoto stromu již před pěti tisíci lety (extrakt z listů a plodů tehdy používali proti astmatu a bronchitidě). Ginko biloba úspěšně snižuje krevní tlak, obsahuje antioxidanty (brání poškozování buněk), podporuje centrální nervový systém, odstraňuje deprese a přivádí více kyslíku do mozku (zlepšuje schopnost učení a samotnou paměť). Tento doplněk je zdraví prospěšný, účinný a ani není moc drahý.

Brahmi

Mnoho velmi účinných medikamentů pochází z východní medicíny. Brahmi je jedním z nich – působí proti poruchám intelektu, paměti i všech ostatních mozkových funkcí. Jeho působení je ověřeno tisíci lety používání v ajurvédské medicíně. Má pozitivní vliv na všechny druhy paměti, schopnost učení, reflexy a ovlivňuje tvůrčí myšlení. Zároveň by měl chránit před některými negativními účinky většiny léků a drog. Měly by se užívat dvě až tři kapsle denně (za 230 Kč je dostupné balení 100 kapslí). Jedná se o jeden z prostředků, u kterého by zvýšené dávky neměly způsobit nějaké problémy.

Čaj zelený

Čaj je levným, populárním a úžasně léčícím nápojem, obzvláště čaje zelené. Nemá prakticky žádné vedlejší účinky, snad kromě delších účinků, které se mohou projevit nespavostí, jinak ale funguje i proti mnoha nemocem. Například již delší dobu se ví, že čaj pomáhá ničit rakovinotvorné buňky, zvyšuje odolnost srdce, chrání trávicí soustavu před různými nádory a zbavuje tělo jedů. Se zelenými čaji se ale musí zacházet opatrně, protože jejich účinky narůstají pozvolna a tak při šestém šálku po druhé nebo třetí hodině můžete pocítit teprve začátek. Jedna z buddhistických sekt dokonce považuje zelený čaj za jednu z cest k osvícení.

Čaj černý

Pokud ale rádi pijete zvlášť černý čaj, pak vás zklamu – zatímco účinky černého čaje přetrvávají jen jeden den, tak zelený čaj účinkuje až týden po požití. Měl by vám stačit jeden šálek denně, ale klidně můžete i více (pozor ale na příliš velké množství – nemuseli byste potom s vysokým krevním tlakem a bušením srdce ani usnout).

Ženšen

Pomůže vám potlačit stres, zlepšit sportovní výkony, snížit únavu, podporuje sexuální potenci a bude vám to lépe myslet. Nevýhoda je trošku větší cena.

Vitamín B6 (vitamíny B obecně)

Všechny vitamíny B jsou důležité pro fungování lidského těla, ale zvláště pak B6 se podílí na výrobě neurotransmiterů, enzymů. Hormonů a dokonce i červených krvinek. Důležitý je především při tvorbě serotoninu. Lidského tělo nedokáže vitamín B6 účinně skladovat, a proto by měl být neustále doplňován, obzvláště když je třeba větší mozkové námahy, kdy je ho potřeba více. V přírodě ho obsahuje droždí, celer, avokádo, banány, různá zrna, hnědá rýže či kuře nebo ryby.

L-karnitin

Často se používá při hubnutí – pomáhá spalování tuků a tím tělo získává více energie, kterou použije mimo jiné i pro mozkovou činnost. Kromě těchto přípravků tradičně zařazovaných mezi smart drugs můžeme nalézt i další potraviny či potravinové doplňky, které znáte snad z každodenního užívání, ale při konzumaci Vás mohou dovést k podobným výsledkům. Chytřejší a daleko méně nákladnější je ale jednoduše se vyhnout tučným jídlům, krev se místo v hlavě začne zdržovat v oblasti žaludku a střev, energie je místo do mozku dodávána na trávení.

Guarana

Výtažky z této jihoamerické rostliny masivně nahrazují tradiční kávu – zvlášť např. u řidičů z povolání. Guarana má vysoký obsah přírodního kofeinu – odstraňuje únavu a zlepšuje mentální funkce. Na rozdíl od kávy v ní také nejsou obsaženy karcinogenní látky, které vznikají pražením, což ji činí velmi vhodnou náhražkou kávy. Zarytým „kafařům“ sice bude chybět tradiční chuť kávy, ale obsahem kofeinu i po zdravotní stránce guarana kávu převyšuje (můžete ji sehnat jako součást různých nápojů, ale i jako tablety).

Káva

Zřejmě nejrozšířenější stimulační prostředek je kofein. Stalo se to tak díky rostlině coffea arabica nebo-li kávovníku. Káva pozitivně stimuluje centrální nervovou soustavu, ale při větším užívání se stává klasickou drogou (ne sice s fatálními účinky, ale jednoduše návykovou drogou). Kofein z kávy se velmi rychle vstřebává do těla – jestliže má káva tu správnou teplotu (teplotu těla), tak ze žaludku okamžitě pokračuje do tenkého střeva, kde se vstřebává, a přes játra putuje do krevního řečiště.

Kofein má ale také nepříjemné vedlejší účinky – kromě toho, že zrychlí váš tep i dechovou frekvenci, urychlí i práci ledvin, takže při pití kávy bude toaletu navštěvovat mnohem častěji. Důležité je dát si pozor také na předávkování – není neobvyklé, že studenti za účelem udržení se bdělí kvůli učení se předávkují, a pak celou noc nemohou spát ani se na nic soustředit.

Kofein obecně

Jak už bylo řečeno – kofein ve větších dávkách vyvolává příliš velkou energičnost (účinek přetrvává až tři hodiny, ale největší účinek se dostavuje půl hodiny po požití). Udrží vás tedy bdělé, ale příliš roztěkané. Co si vyberete? Kvantitu nebo raději kvalitu? Abyste získali představu, kde se ho vyskytuje kolik, prostudujte si následující tabulku.

Potravina Obsah kofeinu v mg
1 tableta Caffit 9
2 dl Pepsi 26
1 plechovka Red Bullu 80
1 slabší káva 150
4 gramy kávy (1 turek) 400

Co z toho vyplývá? Podle tabulek dochází k předávkování kofeinem při požití více než 250 mg – předávkujete se tedy vypitím i jediné kávy. Pravidelní příznivci kávy jsou sice více odolní, ale těm příležitostným kafařům může jeden šálek způsobit roztěkanost a bušení srdce (A zkoušeli jste se už v takovém stavu učit?).

 

Chemické přípravky

Chemické přípravky už jsou na pováženou, protože jejich složení není přirozené a mají buďto nějaké vedlejší účinky, někdy i skryté nebo jsou třeba zdraví neprospívající, takže se moc nedoporučují. Za dlaší nejsou ani moc účinější než více zmiňované, takže o další důvod méně aby se braly. Když se skombinuje ginko biloba, sem tam se zobne lecitin a k tomu se dá jako akcelerátor zelený čaj s cukrem tak věřte, že žádná nootropická chemie tenhle fičák nepřekoná.

Piracetam

Piracetam je prakticky první látkou, u které byly popsány účinky později označované jako nootropní. Zlepšuje zásobení mozku kyslíkem, zvyšuje průtok krve mozek. Pomáhá pacientům s Alzheimerovou nemocí, případně při detoxikaci. Jeho vedlejší účinky jsou téměř zanedbatelné, ale je třeba dost pít (tzn. pozor na ledviny). Při užívání množství v rámci předepsaných mezí, byste měli pocítit účinek po dvou až třech týdnech. Piracetam je výhodný jak cenově (cca 150 Kč / 100 tablet), tak svými účinky.

Speed8

Speed8 byl připraven v Česku odborníkem na výživu RNDr. Petrem Fořtem, CSc. Prodává se v 20 ml skleněné ampulce (lze s něčím míchat nebo vypít jen tak). Jedna ampule stojí 45 Kč, má se užívat denně (nejlépe hodinu před požadovaným výkonem). Kromě podpory mozkové činnosti je vhodný též pro sportovní výkony a dokonce i na hubnutí. Mezi jeho sekundární účinky patří dobrý vliv na psychickou regeneraci a podpora sexuální zdatnosti. Hlavními působícími látkami zde jsou neurotransmitery DMAE a GABA a nutrienty DLPA a ALC.

UP! Energy

Jedná se o stimulant podobný Speed8, ale obohacený o mnohé další důležité látky. Významným pozitivem je založení přípravku na extraktech z přírodních látek. Tuto 25 mililitrovou lahvičku si můžete za 45 Kč koupit v lékárně (doporučené dávkování: 1 ampule / den). Zlepšuje nejen schopnost myšlení, rozhodování a paměť, ale také pozitivně stimuluje fyzický výkon, koncentraci a omezuje stres. Účinnými látkami jsou zde Guarana, Ginko biloba, Panax ginseng, Muira puama, L-Karnitin, DLPA, vitamíny C, B3, B5, B12, Taurin a mnoho dalších. Mnoho z těchto látek je doporučováno užívat i samostatně, ale právě to tvoří z Up! Energy velice účinný komplex.

 

Energetické nápoje, které vám dají křídla

Na našem trhu jsou téměř desítky energetických nápojů, které vám slibují, že vás nastartují na životní výkony a dají vám křídla. Stojí to těžký prachy, ale pravda je taková, že mají obdobný účinek jako silnější kafe. Navíc díky mnoha přísadám, ochucovadlům a barvivům mohou možná lahodit oku i chuťovým pohárkům, ale rozhodně ne tělu. Můžete se setkat s výrobky jako je Semtex, Red Bull, Erektus apod. Na většinu populace nejlépe působí Semtex, ale naneštěstí je tak silný, že když ho denně vypijete více než dvě plechovky denně, tak vaše sliznice už rozhodně nebude to, co bejvávala…

 

 


 

 

Co je ale potřeba si ke všem povzbuzovadlům a chytrým drogám na závěr říci – tyto potravinové doplňky vám nedodávají energii, ale naopak ji z těla velice úspěšně pumpují. Je třeba je brát rozumně – pokud se budete tři dny před zkouškou učit s pomocí smart drugs naprosto beze spánku, pak čtvrtý den padnete únavou a vaše tělo už nic nepřesvědčí, aby ještě absolvovalo samotnou zkoušku. Chytré drogy jsou stejně jako oheň dobří sluhové, ale špatní pánové. Pokud je budete užívat příliš dlouho a bez přestávek, tak postupně na vás ztratí onen účinek a navíc na vaše tělo mohou mít neblahý vliv.

Diskuze ke článku
( Celkem: 1 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    Hanka Věchetová
22:56:54 - 16.08.2018  
Ženšen a guarana šlapou parádně, také doporučuji lecithin, který má dle mého názoru největší efekt! Můžete se také podívat na recenzi nootropik na mém webu linklinklinklink


2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy