VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Jak nastavit AKTIV přpojení z PASIVU

Napsáno: 31.12.2018    


Kategorie: PC  -  PC Technologie

Pojmy AKTIV a PASIV připojení

Aktiv je peer s přidělenou veřejnou IPv4 adresou nebo s Port Forwardingem (tj. nastaveno od providera povolení/přesměrování určitého portu pro příchozí připojení - tzv. "Port pro naslouchání"). To znamená že je dostupný z celé sítě internetu, umožňuje to využití aplikací vyžadujících přímé TCP/UDP spojení.
Aby jako Aktiv fungoval musí mít v přípojných zařízeních (Router a jiné) také povoleno příchozí připojení/přesměrování portu klienta až do konkrétního PC. Výhody: přímá dostupnost počítače z internetu, je možno provozovat veřejné serverové služby (např. web, FTP), přímá komunikace mezi programy (např. přenos souborů)

Nevýhody: větší zranitelnost proti útokům virů a hackerů - musíte použít vlastní firewall a antivir.

 

Pasiv je peer s neveřejnou (privátní) IPv4 adresou bez Port Forwardingu, která je dostupná pouze v síti providera, ve které jste připojeni.To znamená, že na váš počítač není „zvenku“ vidět. V celé síti internetu pak není počítač natolik vystaven útokům z internetu (viry, spam, útoky hackerů atd.). Tyto IP adresy neumožňují přímou komunikaci s jinými počítači v internetu. Na bráně do Internetu (u providera) dochází k tzv. překladu privátních IP adres na veřejné IP adresy. Běžně se to děje například když si prohlížíte webové stránky. K tomu je určena jedna společná veřejná IP adresa. Z pohledu Internetu to vypadá, že to je jeden počítač a členové v síti jsou skrytí za touto společnou adresou.Podstata je v tom, že k sdílené (pasivní) IP adrese se přímo nedostanete ale pouze na server jeho providera (protože tam je mu přidělena jiná IP směrem do počítače). Pasiv od kterého byste chtěli (klientem) stahovat nemá možnost přijímat příchozí připojení. Pasiv se proto musí připojit k Aktivovi, jinak spojení nebude navázáno a nebude probíhat přenos dat. Aktiv tento problém nemá, na něho se může připojit kdokoliv.
To, zda máte nebo nemáte veřejnou IP adresu, je dáno vaší smlouvou o připojení od poskytovatele připojení (providera).

Změna na AKTIV - otevření portu

Pro dobré fungování P2P sítě je potřeba, aby každý účastník byl AKTIV. Co to znamená? Každý počítač, který nabízí nejaké soubory ke stažení by měl být dosažitelný z internetu. Toho se docílí tak, že je mu přidělena veřejná IP adresa (routovatelná). Jako pasiv to sice jde taky s omezením, pasiv od pasiva nic nestáhne, musí to přemostit aktiv. IP adresa PC s BT klientem (např. uTorrent) se dá zjistit konzolovým příkazem pro vypsání IP adresy ve WIN. ipconfig nebo v LIN. ifconfig. Pokud to napíše privátní adresu tak nevěšte hlavu, to bývá za routerem. Privátní IP adresu poznáte podle prvního bajtu:

Privátní IP adresy:
1. 192. - celá IP 192.168.1.1
2. 172.
3. 10.
4. 127.0.0.1

Pokud máte internetové připojení pomocí routeru, tak příkaz pro vypsání IP adresy pravděpodobně vypíše privátní IP adresu. Ale ve většině případů máte na routeru veřejnou IP adresu a tedy můžete být AKTIV. Stačí pouze nastavit v NAT přesměrování portu (forwarding) a tu vaši privátní IP adresu.

 

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy