VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Pokročilé techniky vyhledávání - Google Guide

Napsáno: 20.05.2013    


Kategorie: PC  -  Seo

Pokročilé techniky vyhledávání

Stránky jsou v paměti vyhledávače. Stačí se jen správně zeptat a získáme libovolné informace. Pro položení správné otázky musíme formulovat přesný dotaz. Využít voleb pokročilého vyhledávání. Musíme si zjistit přesnou syntaxi zadávání dotazu, protože existují volby, které nelze zadat ani přes rozšířené vyhledávání. Většinu najdete při podrobném prozkoumání nápovědy Google Guide. Ale pro kompletní výpis budete muset na stránku fanoušků vyhledávače.

Pozornosti nesmí uniknout například následující operátory:

  • intitle – vyhledávání v titulku stránek,
  • inurl – vyhledávání v adrese stránky,
  • site – omezení na doménu,
  • cache – zobrazení stránky, jak si ji vyhledávač pamatuje.

Specializace na citlivé údaje

Základním postupem může být zaměření na nějakou informačně zajímavou doménu. V zahraničí si můžete vyhlédnout například domény .gov (vládní instituce), .mil (vojenské) a podobně. Ve spojitosti s nějakým vybraným slovem již můžete získat zajímavých výsledků.

site:.gov secret agent
Prohledá vládní stránky, kde je zmiňována fráze tajný agent.

Adresářová struktura

Mnoho serverů nabízí volně ke stažení adresářovou strukturu celého serveru, ale jen většina z nich je tak nastavena úmyslně. Když se podíváme na typický vzhled stránky, která obsahuje výpis adresářů, zjistíme několik charakteristických znaků. V titulku stránky je klíčové slovo Index of a ve stránce se často objevuje odkaz s textem na rodičovský adresář – Parent directory. Pak již jen stačí promluvit řečí vyhledávače a položit například takový dotaz:
site:gov intitle:index.of inanchor:"Parent Directory"

Se zaměřením na vládní domény se pustí do vyhledávání všech volně přístupných adresářových výpisů. Struktura adresářů může být nabízena i záměrně, ale z výpisu lze někdy zjistit i další informace.

Zjištění jména webového serveru a jeho verze z výpisu adresářů

Tato doplňková informace je totiž většinou zobrazována v dolní části stránky. Pokud přidáme do dotazu typickou frázi Server at, můžeme se opět těšit na výsledky.
site:gov intitle:index.of inanchor:"Parent Directory" "Server.at"

Tyto informace sice mohou být podvržené, ale omezí nám okruh našich potenciálních cílů. Pokud se objeví nějaká bezpečnostní díra v určité verzi Apache, jednoduše najdeme konkrétní cíle.
intitle:index.of "Apache/1.3.0 Server.at"

Po zadání tohoto dotazu se nám zobrazí v řadě zranitelné servery a můžeme se pustit do dalšího zkoumání jednotlivých kandidátů.

Ochrana před napadením

Jste-li vlastníkem internetového serveru, možná jste se při čtení zapotili. Teď máte strach svůj server dál provozovat, ale nebojte se. Pokud nebudou citlivé informace dostupné z Internetu, žádný vyhledávač se k nim nemůže samovolně dostat. Neobchází žádné zaheslované stránky ani nezkouší webové formuláře náhodně vyplňovat, aby se přes ně dostal. Proto se mu nemůže ani náhodou podařit vyplnit správné jméno a heslo do vašeho administračního systému.

Jestliže si kvůli pohodlnosti dáte na své stránky odkaz do adminu a tento odkaz bude obsahovat i vyplněné přístupové jméno a heslo, tak se nedivte. Nedivte se, že se k vám vyhledávač podívá. Prozkoumá celé administrační rozhraní a při procházení výpisu stránek si zkusí navštívit i každý odkaz. Ráno to poznáte hned při přihlašování. A pokud nemáte ani zálohované stránky, může se některý z vyhledávačů stát i posledním návštěvníkem vašich stránek…

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy