Jak funguje anarchie

Napsáno: 07.04.2016    


Kategorie: Zdraví  -  Filosofie

Co to je Anarchie?

Nejširší výklad je asi svoboda, která bývá ovšem chápána špatně. Většinou je totiž používána s násilím, nebo neohleduplností vůči druhým s představou chaosu a zmatku..

Anarchismus vychází totiž ze skutečnosti, že vládní autority často společnost utiskují a omezují lidské svobody. Proto chtějí autoritu nahradit samosprávou na čistě dobrovolném základě. V anarchii, na rozdíl od zákonů a donucovací státní moci, by určujícím popudem k jednání byla přirozená spontaneita, svobodná vůle a solidarita.

Anarchisté si však představují organizovanou společnost, která se řídí zásadou solidarity a dobrovolně přijímaným zvykovým a přirozeným právem.

Jako anarchické je charakterizováno prostředí mezinárodních vztahů, neboť nad všemi státy nestojí žádná politická a bezpečnostní autorita, která by mezinárodní systém organizovala.

Anarchie v pozitivním významu

První, kdo naplnil pojem anarchie pozitivním významem, byl Pierre-Joseph Proudhon: Nejvyšší dovršení společnosti spočívá ve spojení pořádku a anarchie.

Zamyslíme li se nad tímto výrokem zjistíme že se dá docela dobře aplikovat a je zcela pravdivý. Pokud se sloučí anarchie s řádem tedy citem a inteligencí, máme zde boha. A bůh si teoreticky může dělat co chce. Samozřejmě pokud bude tedy teřba tvořit. Pokud chce ničit, už to je ďábel.

Příklady

Uveďme si pár příkladů. Bude-li umělec znát noty může si zahrát jakoukoliv skladbu a díky své božskosti může vytvořit co bude chtít. Zde se otevírá ono pravé pole působnosti, kdy ona svoboda-anarchie se může projevit v pravém světle. Nemusí se dodržovat staré postupy, mohou přijít nové. Nemusí se dodržovat jen zavedené noty a nástroje. V Indii mají zcela jinou stupnici než v Evropě a jak to zní krásně.

Takto můžeme tvořit i v jiných disciplínách, nejen v hudbě ale i v literatuře, jen člověk musí znát slova a nejen ty. Dále třeba programování, vědy jako chemie atp.

Ti největší vynálezci nebo objevitelé či umělci byli právě Anarchisté, vzpomeňme třeba Einsteina...Prostě posouvají hranice, kde ostatní již nevidí nebo jim to příjde jako nemožné nebo nepředstavitelné. Einstein jednou řekl: „Věřím, že Gándhího názory byly ty nejosvícenější z názorů všech politiků naší doby. Měli bychom se pokoušet dělat věci v jeho duchu: Nepoužívat násilí v boji za naši věc a neúčastnit se ničeho, o čem si myslíme, že je zlé.


Tam kde jedni končí, druzí teprve začínají.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy