VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Guinevra a její příběh

Napsáno: 14.02.2016    


Kategorie: Média  -  Osobnosti

Původ

Legenda vypráví, že Guinevra byla dcerou krále Leodegrance z Cameliarde, ale v jiných verzích se uvádí, že byla jediným dítětem zlého krále Vortigerna.
Nejasní jsou i její sourozenci. Podle některých pramenů měla sestru, která se jmenovala stejně jako ona Guinevra, podle jiných měla bratra Gotegrina.

Artuš a Guinevera

 

Každopádně si ji vybral za manželku král Artuš a to i přes to, že ho jeho přítel a mocný kouzelník Merlin varoval, že jeho nevěsta ho jednou zradí. Nutno přiznat, že král Artuš v té době nebyl už nejmladší. Pro svou nevěstu vyslal početnou družinu, kterou vedli vybraní rytíři Kulatého stolu. Mezi nimi byl i rytíř Lancelot ze St. Day. Ten se do Guinevry na první pohled zamiloval.

Guinevra a Morgan la Fei

Guinevra byla zvána "Květinovou nevěstou". Měla představovat symbol jara a rozkvětu, zatímco sestra krále Artuše Morgan představovala tuhou zimu a válku.

 

Guinevra a Morgan byly neustále v opozici, což poněkud trápilo krále Artuše. Se svou sestrou Morgan měl totiž nemanželského syna Mordreda. Přesto se mu je nepovedlo nikdy usmířit. Byly prostě obě příliš rozdílné.

 

Guinevra a další nápadníci

Guinevra však měla ještě několik nápadníků kromě krále Artuše. Jeden z nich princ Meliagaunce se však s odmítnutím nemůže smířit a Guinevru unese. To se mu nevyplatí, protože je okamžitě pronásleduje rytíř Lancelot, obléhá Meliagaunceův hrad a nakonec i Guinevru zachrání. Meliagaunce zabije v souboji. Jenomže Guinevra se do Lancelota zamilovala stejně jako on do ní. Ale je přece manželkou krále Artuše a Lancelot jeden z jeho nejvěrnějších poddaných… Lancelot se rozhodne odjet pryč z hlavního města Kamelotu, pryč od Guinevry a pokušení. Jenže po čase se musel na příkaz krále, který o lásce mezi Lancelotem a svojí manželkou neměl nejmenší tušení, vrátit. Všechno začalo nanovo. Tentokrát ovšem ve větší míře. Už to nebyla pouze platonická láska. Guinevra a Lancelot se stali milenci. Zpočátku jim to vycházelo, ale jedné noci je u Guinevry v ložnici přistihl syn krále Artuše a jeho sestry Morgan Mordred. Lancelot musel utéct a Guinevra zůstala sama v Kamelotu. Hodně lidí jí pohrdalo. Její manžel král Artuš však na výčitky neměl čas. Nejdřív se chtěl pomstít jejímu milenci Lancelotovi. Sebral vojsko a začala válka. Guinevra byla zřejmě spíš na straně svého milence než svého manžela. Každopádně jí to nebylo nic platné, protože zůstala prakticky uvězněná v Kamelotu se synem své úhlavní nepřítelkyně Morgan Mordredem. Mordred k ní však necítil nenávist jako jeho matka. Spíš naopak. Zamiloval se do ní. Proto začal rázně jednat. Prohlásil svého otce mrtvého a sám se začal nazývat králem Británie. A rozhodl se, že se Guinevra musí stát jeho ženou. Ona ho však odmítla, protože se jí ani trochu nelíbil a mimoto milovala Lancelota, a pokud by byl její manžel opravdu mrtev, tisíckrát raději by se provdala za svého milovaného Lancelota než za Mordreda. Odjela do Londýna, kde se opevnila v nedobytné věži a čekala na další zprávy. Nemusela na ně čekat zas až tak dlouho, protože když se Artuš dozvěděl o Mordredově povstání, přerušil válku proti Lancelotovi a vrátil se zpět do Kamelotu.

 

Výsledky války syna proti otci byly katastrofální. Artuš utržil smrtelné zranění a zemřel, Mordred zemřel, spousta statečných mužů byla po smrti a Artušův věrný rádce a přítel Merlin zármutkem nad Artušovou smrtí téměř zešílel a utekl do lesů, kde žil jako divoký muž.

 

Guinevra věděla, že to všechno se stalo kvůli ní. Že ona je vším vinna. Teď se už nechtěla provdat za Lancelota. Připadalo jí to hříšné, že by měla svou lásku získat díky smrti tolika statečných a ušlechtilých mužů. Rytířů kulatého stolu i jejich krále…

 

Rozhodla se, že vstoupí do kláštera, stane se jeptiškou a do smrti se bude kát ze svého hříchu. Jak se rozhodla, tak také učinila. Vybrala si klášter v Amesbury. Ještě naposledy se setkala s Lancelotem, když mu sdělovala své rozhodnutí. Nejdříve to nechtěl pochopit, ale když poznal, že její rozhodnutí nedokáže nijak zvrátit, sám se vzdá všech světských radostí, odejde do lesů, kde žije jako poustevník až do své smrti.

 

Guinevra za několik let zemřela v klášteře. Po smrti byla uložena k věčnému odpočinku vedle svého manžela krále Artuše.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy