VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Rytíř Lancelot z Jezera

Napsáno: 14.02.2016    


Kategorie: Média  -  Osobnosti

Původní historická legenda

Rytíř Lancelot byl údajně synem jednoho z nejvěrnějších spojenců krále Artuše Benwicka a jeho manželky Eleine. Když byl Lancelot ještě malý, stala se jeho otci hrozná věc. Na jeho panství vtrhla vojska krále Clauduse. Benwick věděl, že se sám nedokáže ubránit, a proto se moudře rozhodl pro útěk. On, manželka Eleine a malý syn Lancelot prchali tmavou nocí. Snad kvůli tmě neviděl Benwick příkrý sráz a zřítil se z něj rovnou do jezera. Při pádu se zabil. To jeho manželka Eleine se synem měla více štěstí. Ujali se jich víly z jezera. U nich, v podvodním zámku, zůstal Lancelot až do svých osmnácti let. Byl znám pod jménem Lancelot z jezera. Byl to pohledný, mladý muž, který však dovedl skvěle zacházet se zbraněmi a měl velkou sílu. Po návštěvě svých bratranců Borse a Lionala, se kterými přišel i jejich přítel Ector, se rozhodl jezero opustit a vydat se s nimi do hlavního města krále Artuše Kamelotu. V Kamelotu byli králem dobře přijati, a protože král Artuš nezapomněl na Lancelotova otce a jeho věrné služby, jmenoval jeho syna rytířem St. Day. Prvním úkolem Lancelota ve službách krále Artuše bylo, aby s několika dalšími rytíři tvořil součást doprovodu, který pojede pro královu nevěstu krásnou Guinevru.

 

Bohužel Lancelot a Guinevra se do sebe k zbláznění zamilovali. Jejich lásce však nikdy nemělo být přáno. Guinevra byla fakticky už manželkou krále Artuše a Lancelot svého krále příliš ctil, aby se k něčemu takovému mohl přiznat. Lancelot zažil v Artušových službách mnohá dobrodružství. Například se mu podařilo získat pro sebe hrad Dolorous Gard, jehož majitel se bouřil proti králi Artušovi a přejmenoval ho na "Radostný Gard". Nejvýrazněji však na sebe upozornil v okamžiku, kdy syn krále Bagdemaguse Meliagaunce unesl krásnou královnu Guinevru. Lancelot se za nimi hned ve svém dvojkolovém kočáře vydal. Avšak Meliagaunce stihl včas odjet i s Guinevrou do svého hradu. Začalo obléhaní.

 

Meliagaunce viděl, že se bude muset vzdát. A také věděl, že rytíř Lancelot nařídí jeho popravu a král Artuš mu ji milerád schválí. Rozhodl se vyměnit svůj život za život Guinevřin. Jeho návrh byl přijat. Přesto Meliagaunce neunikl trestu. Lancelot ho později vyzval k souboji, přemohl ho a zabil. Pokud nebyla Guinevra do Lancelota zamilovaná do té doby, musela se do něj zcela jistě zamilovat teď. Byl to hrdina a nikdo to nemohl popřít. Nikdo se ani nemohl divit, že ho Guinevra po jeho záchranné akci vyznamenává svou přízní, a že on je jejím rytířem. Ale Lancelot je velmi čestný a nechce zradit svého krále. ale zároveň je velmi zamilovaný do Guinevry. Rozhodne se proto odjet z Kamelotu.

 

Vykoná mnoho hrdinský činů, ale když ho král Artuš zavolá zpět, musí se vrátit. Tehdy už Lancelot Guinevře nedokázal odolat. Byl do ní pořád velmi zamilovaný a nikdy na ni nemohl zapomenout. Stali se milenci… Bohužel však byli objeveni nemanželským synem krále Artuše Mordredem. Lancelot musel uprchnout a vést válku proti králi Artušovi. Král Artuš však musel válku s Lancelotem přerušit a vrátit se do Kamelotu, protože jeho syn Mordred ho prohlásil za mrtvého, sám se ustanovil králem a chtěl si vzít Guinevru za manželku. Guinevra ho však odmítla a zamkla se ve věži v Londýně. Artuš sice Mordreda porazil, ale sám přitom utržil smrtelné zranění a zemřel.

 

Lancelot se dozvěděl o Mordredově rebelii a spěchal svému bývalému příteli králi na pomoc. Přišel však pozdě. Artuš už byl mrtvý, Mordred byl mrtvý, spousta dalších statečných rytířů Kulatého stolu byla mrtva, Guinevra se rozhodla stát jeptiškou… Lancelot se naposledy setkal s Guinevrou, která ho přesvědčila o tom, že její rozhodnutí je nezvratné, a že zbytek svého života prožije v klášteře. Lancelot se rozhodne navždycky odložit zbraně, ještě s jedním přítelem odejde do lesů a stane se poustevníkem. Do lesů za nimi přišel na čas arcibiskup z Canterbury s Lancelotovými bratranci a strávili tam čtyři roky. Během těch čtyř let Lancelot zemřel. Arcibiskup z Canterbury měl prý sen, jak jeho duši nesou andělé do nebe.

Různé verze příběhu

Příběhy se liší v detailech, viz.film Excalibur, Lancelot z Jezera, První rytíř atp..

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy