VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Fantasy filmy o Camelotu - Artušovi a Excaliburu

Napsáno: 02.02.2016    


Kategorie: Média  -  Filmy a seriály

Všechny filmy týkající se Artušovské legendy o meči Excaliburu a kouzelníku Merlinovi. Filmy jsu seřazeny podle úspěšnosti od zhora dolů. Na starších jde již bohužel poznat zub času, na některých novějších zase většinou vadí převýprávění. Nejpovedeníjší jsou jen dva z nich Excalibur a Merlin.

Excalibur

Fantasy / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1981, 140 min (Directors cut: 119 min)


Patrně nejznámější, nejvěrohodnější, nejobsažnější a nejpovedenější film o Artušovské legendě a meči Excaliburu i když už starší, ale zub času tady není znát. Jsou zde všechny postavy rytířů kulatého stolu včetně kouzelníka Merlina.

K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos.

Nejlepší hlášky z filmu:
1- Jaká je nejcenější vlastnost rytíře? Ptá se Artuš Merlina.. Merlin odpoví pravda.
2- Merlin: Zlo příjde vždy z místa, kde ho nejméně čekáme.
3- Co vlastně jsi Merline? Ptá se Artuš? Merlin říká: pro někoho jsem sen, pro někoho noční můra..:

Merlin

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Akční

USA / Velká Británie, 1998, 182 min

Další důstojné vyprávění o Artušovské legendě, tentokráte se zabývající především Merlinem.

Princ Valiant: Boj o Excalibur

Dobrodružný / Fantasy, Irsko / Velká Británie, 1997
Tento film využívá originální předlohy, ale pojednává úplně o něčem jiném. Excalibur je pouze v názvu. Film je ale jinak celkem povedený, vypráví o šlechetných činech.

Král Artuš: Legenda o meči

Velká Británie / Austrálie / USA, 2017, 126 min
Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ.

Král Artuš

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director s cut: 142 min)
Historikové si po staletí mysleli, že je král Artuš pouze mýtem, avšak tato legenda byla založena na skutečném hrdinovi, jehož život byl rozvrácen vnitřním bojem mezi osobními ambicemi a smyslem pro zodpovědnost. Artuš (Clive Owen) si přeje opustit Británii a vrátit se do poklidného Říma. - Tento film na mne také nijak zvláště nezapůsobil, ale je pojat lépe než První rytíř.

První rytíř

Dobrodružný / Drama / Romantický - USA, 1995, 129 min
Sladká limonáda, která dělá z artušovských legend jeden velký a legrační Disneyland. Z mého pohledu tenhle film drží jednak Sean Connery, jednak Jerry Goldsmith a jeho soundtrack. Ale popravdě ani tyto dvě osobnosti nedokázaly smýt dojem laciných kulis a ještě lacinějšího příběhu, který je mírně podoben Artušovské legendě.

Mlhy Avalonu

Drama / Fantasy - USA / Německo / Česko, 2001, 183 min
Příběh krále Artuše z Camelotu má mnoho podob a tento příběh je jednou z nich. Snaží se namluvit popis k filmu. Nenechte s ale zmást, je to zcela jinak.

Meč statečných: Legenda o Siru Gawainovi a Zeleném rytíři

Dobrodružný / Komedie / Fantasy / Romantický - Velká Británie, 1984, 102 min
Fantasy film z doby krále Artuše (Trevor Howard) vyprávějící příběh o jednom z Rytířů kulatého stolu. Sir Gawain (Miles O-Keeffe) byl vyslán, aby se v souboji na život a na smrt utkal se Zeleným knížetem (Sean Connery). Svůj úkol ale nedokázal splnit, neboť kníže je zdánlivě nesmrtelný čaroděj. Gawain dostává od knížete ultimátum – do roka pro něj správně rozluští záhadu, nebo propadne životem…

Lancelot od jezera

Drama / Válečný - Francie / Itálie, 1974, 85 min
Bresson se podruhé vrací do historie, aby natočil historicky pojednaný příběh o cizoložném vztahu rytíře Lancelota a královny Guinevry. Jde o jeden z příběhů tzv. artušovských legend, přičemž předlohou bylo především jejich zpracování v románech epického středověkého básníka Chrétiena de Troyese.

Percival Galský

Drama, Francie / Itálie / Západní Německo, 1978, 140 min
Děj filmu takřka doslovně sleduje Chretiena de Troys. A Parcevalovu příběhu proto chybí závěr. Zcela nevýpravné vyprávění si postačilo pouze se symbolickými rekvizitami. Eric Rohmer představuje oživlý svět gotických obrazů a iluminací. Svět jako symbol.

King Arthur, the Young Warlord

Drama, Velká Británie, 1975

Lancelot a Guinevere

Dobrodružný, Velká Británie, 1963

Guinevere

Dobrodružný / Fantasy, USA, 1994

Camelot

Muzikál / Romantický, USA, 1967
Muzikálový snímek o lásce Guenevere (Vanessa Redgrave) a Lancelota (Franco Nero), kteří v žáru lásky podvádějí svého krále Artuše (Richard Harris). Král Artuš po svatbě z krásnou Guenevere zasvětí Lanceota do řádu kulatého stolu, jehož posláním je ochrana utlačovaných, víra, důvěra a čest. Lancelot se stává nejslavnějším rytířem v družině a Guenevra se do něj zamiluje. Jejich tajná láska začne být pro oba nebezpečná a vše se vyhrotí příchodem Artušova nevlastního syna Mordreda (David Hemmings). Camelot se otřese v základech.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy