VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Nejlevnější a nejkvalitnější jogurt je domácí

Napsáno: 01.11.2015    


Kategorie: Zdraví  -  Něco o zdraví

Co je zapotřebí?

 1. Mléko 1 až 3 litry - více bych nedoporučoval z hlediska manipulace
 2. Jogurt nebo jogurtová kultura - lactobacillus acidophilus
  Kultůry jsem zkoušel od Ekokozy a od Milcomu, v plánu mám také od syridlo.cz. Zatím jednoznačně vyhrála od Milcomu, které je desetkrát tolik než od Ekokozy, která není ani tak kvalitní, i když výrobce udává pravý opak a cena je stejná. Ale chtěl jsem se přesvědčit i když jsem o tom už někde četl. Prostě němci nás zase zásobují šuntem, protože to sami nechtějí. Milcom má hustější a kyselejší strukturu. Ekokoza má takovou prázdnou chuť.
  Stejně je nejlevnější koupit nějaký Vámi oblíbený jogurt, můj je třeba Klasik, Valašský jogurt nebo Selský od kunína - chutná stejně jako řecký s cca 3% tuku.
  Výsledek je stejný.
 3. Teploměr do 100 stupňů, nebo odhad a dva hrnce, ale stačí i jeden když má někdo více času.
 4. Postel s hrubou dekou, nebo jogurtovač, ale ten je zase dražší..

Postup výroby domácího jogurtu

 1. Převařím mlíko - musí se hlídat, hned jak začne pěnit, tak sundat z plotny
  Osobně mám hned za řekou farmu, kde je mléko vždy čertvě nadojené..tj. plnotučné s cca 3% tuku.
 2. Schladim mlíko na 48 stupňů a přidám jogurt nebo kulturu. Doporučuji 150ml jogurtu na litr mlíka. Co se týče teploty.. tak obyčejně dám hrnec do většího hrnce s chladnou vodou a až se chladná voda nahřeje na stejnou teplotu jako mlíko je to 50 stupňů. Už to prostě nepálí na dotek, ale ze začátku jsem to ověřoval teploměrem pro jistotu. Pořádně rozmíchat.
 3. Zabalim do larysy a pak ještě přikryji hrubou péřovou dekou a nechám 4-6h odležet. Nebo se to dá dát do toho jogurtovače na stejně dlouhou dobu, ale podle mě je to fakt zbytečná investice. Když mlíko vytáhnu má tak cca 30 stupňů, což je minimum pro růst laktobacilů, podle mě lépe než některé jogurtovače co přehřívají, co jsem tak četl.
 4. Poté překydám do plastových nádobek a dám do ledničky na 12h. Trvalivost převařeného mléka je minimálně 7-14dní. Osobně ale u nás nikdy tak dlouho jogurt nevydrží. 8)

Poznámka na závěr... Všichni tam ještě cpou sušené mlíko, ale já to tam nedávám. Sice z toho odliju vždycky trošku syrovátky, ale na té si pochutnám vždycky taky. Jogurt má hustou a jemnou konzistenci jako řecký jogurt. Čím více kultury nebo jogurtu se tam dá tím je to hustější. Řecká kultura Bulgaricus by se měla dělat ale déle cca 10h. Ostatně je to tam napsáno v návodu od Milcomu.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy