VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Co znamená Annex A nebo Annex B?

Napsáno: 16.09.2015    


Kategorie: PC  -  PC Technologie

Jsou to vlastně standardy přenosu u linek ADSL. Souvisí to s tím, jak je vymezeno hovorové a nadhovorové pásmo. Souvisí to z výpadky nebo nemožnosti připojení se k ADSL lince.

Podle „Annexu A“ je to tak, že na místní smyčce je pro potřeby hlasu provozována klasická analogová telefonní linka (PSTN, resp. POTS), která využívá frekvenční rozsah od 300 Hz do 3400 Hz. Zbytek je pak k dispozici pro ADSL, které v tomto případě funguje od 25 kHz výše (zabírá nadhovorové pásmo od 25 kHz do 1104 kHz).

Zato „Annex B“ počítá s tím, že na místní smyčce bude provozována nikoli obyčejná (analogová) telefonní linka, ale linka ISDN. Ta ke svému fungování vyžaduje větší rozsah frekvencí, a tudíž se ADSL musí posunout – může „začínat“ až na 138 kHz.

Uživatele ADSL by rozdíl mezi „Annex A“ a „Annex B“ měl zajímat proto, že jejich ADSL modem (stejně jako DSLAM na ústředně) bývá šit na míru buď jedné, nebo druhé variantě, a s tou opačnou nefunguje. Český Telecom přitom zpočátku instaloval ADSL přípojky buď podle Annexu A (tam, kde zákazník měl obyčejnou analogovou linku), nebo podle Annexu B, pokud měl zákazník ISDN.

Od určité doby však Český Telecom zřizuje všechny nové ADSL přípojky podle Annexu B, bez ohledu na to, jaký druh hlasové linky má zákazník. Má to tak ostatně napsáno i ve své Referenční nabídce ADSL. DSLAMy od čínské Huawei již všechny fungují podle Annexu B.

Pravdou přitom je, že ADSL podle Annexu B může mít o něco horší vlastnosti než dle Annexu A (např. v obvykle uváděném dosahu je rozdíl 0,5 km). Je to ostatně přímý důsledek toho, že má k dispozici jen menší rozsah přenosového pásma. Na druhou stranu zase odpadají komplikace s nekompatibilitou mezi ADSL modemem na straně uživatele a splitterem a DSLAMem na straně ústředny. Takováto nekompatibilita však může být nepříjemným problémem. Zažil jsem případ uživatele, který měl „starší“ ADSL přípojku, ještě podle Annexu A (a modem s USB rozhraním), a pořídil si samoinstalační balíček, protože chtěl mít ADSL modem s ethernetem. Nový modem ze samoinstalačního balíčku ale již byl určen pro přípojky dle Annexu B, a tak na jeho ADSL přípojce nefungoval. Proto bylo nutné si vyžádat přepojení již existující přípojky na ústředně (z modulu ADLT-J na modul ADLT-K), aby linka fungovala v menším frekvenčním rozsahu, což zabralo hned několik dní. Možná největším problémem přitom bylo rozpoznání toho, v čem je vlastně podstata problému (a co je nutné po poskytovateli chtít, aby se problém vyřešil).

 

Standardy ADSL

Název standardu Běžný název Downstream rychlost Upstream rychlost
ANSI T1.413-1998 Issue 2 ADSL 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.1 ADSL (G.DMT) 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.1 Annex A ADSL over POTS 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.1 Annex B ADSL over ISDN 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.2 ADSL Lite (G.Lite) 1,5 Mbit/s 0,5 Mbit/s

ITU G.992.3/4 ADSL2 12 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.3/4 Annex J ADSL2 12 Mbit/s 3,5 Mbit/s
ITU G.992.3/4 Annex L[2] RE-ADSL2 5 Mbit/s 0,8 Mbit/s

ITU G.992.5 ADSL2+ 24 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.5 Annex L[2] RE-ADSL2+ 24 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.5 Annex M ADSL2+ 28 Mbit/s 3,5 Mbit/s
Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy