VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Rozdíl úspory mezi žárovkami

Napsáno: 31.03.2015    


Kategorie: Android  -  Technologie

S vývojem nových druhů světelných zdrojů se na trhu se objevují čím dál rozmanitější druhy žárovek, mezi nimiž se spotřebitelé často neumí orientovat. Podívejme se proto, s jakými typy se běžně můžeme setkat.

Standardní žárovky – výroba končí v srpnu 2012. Tento druh žárovek kupujeme především kvůli jejich ceně, která je zpravidla velmi nízká. Vezmeme-li ovšem v úvahu provozní náklady, výhodnost této koupě se rapidně sníží. Úsporné světelné zdroje totiž v porovnání se standardní žárovkou spotřebují o 25 – 90 % méně elektrické energie, a to při zachování stejné kvality světla. Standardní žárovka totiž 95 % přijaté energie přemění na teplo a jen 5 % na světlo.

Při koupi úsporných světelných zdrojů je situace opačná – nákupní cena je sice vyšší, ale provozní náklady jsou neporovnatelně nižší, než je tomu u klasických zářivek. Nemluvě o jejich životnosti, která je v případě úsporných žárovek až desetinásobná.

Standardní žárovku můžeme bez problémů nahradit jiným světelným zdrojem. Jsou to halogenové žárovky (Eco Halo), kompaktní úsporné žárovky a LED žárovky.

Eco Halo - halogenová žárovka - je žárovka, která uspoří zhruba 25 % elektrické energie. Její životnost je přibližně dvojnásobná, tedy 2000 hodin, ve srovnání se standardními světelnými zdroji. Skládá se z wolframového vlákna, které se nachází v kapsli s halogenovým plynem. Díky tomu může žárovka pracovat i při vyšších teplotách, což vede k intenzivnějšímu jasu než je běžné u klasických zářivek. Tento typ žárovky se vyrábí z křemičitého skla, které může být poškozeno dotekem ruky, kdy dochází ke změně struktury skla. Žárovka se tak nedostatečně ochlazuje a po zapnutí se při přehřátí spálí.

Některé halogenové žárovky lze čistit technickým lihem, což platí u typů GU10 a A55. Typ Eco Halo zářivek má různé závity (např. E14, E27, GU10, GU5.3, R7s G4, G9). Tyto světelné zdroje jsou konstruovány pro napětí 230 nebo 12 voltů. Mezi přednosti halogenových žárovek patří možnost tzv. stmívání, tedy regulace intenzity svícení.

Kompaktní úsporné žárovky uspoří ještě více energie žárovky než EcoHalo, a to až 80 %. Vyšší je i jejich životnost - dosahuje až 15 000 hodin. Tvary tohoto typu zářivek jsou různorodé - od trubicového, přes spirálovitý až po klasický zaoblený tvar. Lze je použít jako přímou náhradu standardní žárovky se závitem E14 a E27. Obdobně jako u předchozích halogenových zářivek mají některé druhy možnost stmívání (tato informace by měla být uvedena na obale).

Barvy světla mohou být:

 • teplá bílá (označení na obale 827)
 • studená bílá (označení na obale 840)
 • studené denní světlo (označení na obale 865).


LED žárovky (LightEmittingDiode) mohou uspořit až 90 % elektrické energie oproti žárovkám standardním, přičemž jejich životnost je až 25 000 hodin. Na rozdíl od kompaktních úsporných zářivek je možné vybírat z většího množství tvarů (např. kapka, svíčka, standardní zaoblený tvar, spot) a závitů (E14, E27, GU10, GU5.3, G4). Na trhu je k dostání mnoho typů LED žárovek - od základní řady až po tu nejvyšší. Tyto žárovky pak mohou být nejen součástí dekorativního osvětlení, ale umožňují rovněž stmívání. Lze je využít i k osvětlení exteriéru jako je např. zahradní osvětlení, či pro osvětlení komunikací. LED žárovky mohou mít též elegantní design, díky němuž jsou vhodné i do otevřených svítidel. Teplota jejich světla je 2700 K. Barva u LED žárovky je shodná se standardní žárovkou.

Mezi výhody LED svítidel ve srovnání s ostatními světelnými zdroji patří:

 • dlouhá životnost při dodržení požadovaných provozních parametrů (jako je např. chlazení čipu)
 • nízká spotřeba elektrické energie, která je dána její vysoce efektivní přeměnou na světlo
 • nízká provozní teplota, která u LED žárovek nepřekročí hodnotu 70°C
 • okamžitý start umožňující plný výkon světelného zdroje
 • možnost regulace výkonu umožňující využití celého spektra barevné škály
 • malé rozměry nacházející uplatnění v designových konstrukcích
 • vysoká odolnost vůči vnějším vlivům
 • bezpečný provoz zajištěný napájením ze zdrojů s nízkým napětím
 • snadná recyklace

Co by vás mělo zajímat při koupi osvětlení?

Příkon - udává se ve Wattech (W) - kolik energie světelný zdroj spotřebuje na vyzařování světla.

Vyzařované světlo - udává se v Lumenech (lm) - kolik světla světelný zdroj vyzáří do prostoru okolo sebe. “Výkonnost” spotů se udává v Kandelách (cd) - je to intenzita světla v daném směru od zdroje.

Doba životnosti v hodinách - 1 000 hodin je přibližně 1 rok (výzkumem se zjistilo, že běžná domácnost svítí přibližně 3 hodiny denně, tedy cca 1 000 hodin za jeden rok).

Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina - teplá bílá 2 700 K (světlo standardní žárovky), studená bíla 3 000 K (halogenové světlo), denní světlo 6 500 K. Čím méně stupňů Kelvina, tím teplejší bílé světlo. Kvalitní světelný zdroj má uvedenou přesnou barvu světla na obale, ne jen rozptyl (2 200 - 3 200 K). Pokud je na obale uvedené rozpětí barvy světla, je možné, že při namontování několika takových zářivek bude každý zdroj svítit jinou barvou (jeden bude do oranžova, druhý do modra).

Reprodukce barev (Ra index) - vyjadřuje rozsah shody pigmentu s tím, jak vypadá pod příslušným světelným zdrojem. Světelný zdroj s charakteristikou Ra = 100 reprodukuje optimálním způsobem všechny barvy. Čím nižší je hodnota Ra, tím hůře se pigmenty zobrazují (běžně prodávané světelné zdroje mají Ra 80 - 85 %).

Nejčastější závity - E14, E27 (E jako Edison) a 14/27 jako průměr závitu v milimetrech, spoty GU10 (napětí 230 V), GU5.3 (napětí 12 V), kapsle G4/G9, GY 6.35 a lineární zdroje R7s.

Další aspekty výběru:

Velikost místnosti
Velká místnost potřebuje ke kvalitnímu osvícení více lumenů než malá místnost.

Typ svítidla
Než žárovku začneme vybírat, je důležité si své svítidlo nejprve důkladně prohlédnout. Typ žárovky se liší v návaznosti na druhu svítidla např.: u starších stropních svítidel (lustry), která mají skleněné „poháry“ přes žárovku, můžě být problém umístit žárovku delšího tvaru.

Barva stěn místnosti
Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení dosáhlo své kvality.

Využití
Žárovky mohou mít více využití. Aktivní osvětlení prostoru, osvětlení dané plochy (jídelní stůl, kuchyňská linka), orientační osvětlení (na zahradě, dětský pokoj). Dle toho taktéž vybíráme v závislosti na příkonu a počtu lumenů. Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, noční světlo), je velmi vhodné použít LED žárovku, jelikož má velmi nízký příkon - tedy spotřebu energie.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy