VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Porovnání svítivosti žárovek

Napsáno: 17.12.2014    


Kategorie: Auto-moto  -  Auto-moto

U nás není informovanost o pojmech a jednotkách osvětlení nijak valná. Pojďme si proto projít základní veličiny a pojmy.

Svítivost - Označuje se písmenem I a její jednotka je kandela (cd). 1 cd odpovídá svítivosti jedné svíčky. Wolframová žárovka o příkonu 100 W má svítivost přibližně 200 cd. LED žárovka stejné svítivosti má příkon zhruba 8x menší.

Světelný tok - Označuje se písmenem Φ a jednotkou je lumen (lm). Označuje světelnou energii, kterou zdroj vyzáří za 1 sekundu, jedná se tedy o formu výkonu. 1 lm je definovaný jako světelný tok vyzářený zdrojem o svítivosti 1 kandela do prostorového úhlu 1 steradián. Pro nás je důležité, že s touto jednotkou se zpravidla setkáme na obalech žárovek. Velikost této jednotky nám přímo říká jak bude daný světelný zdroj svítit. Wolframové žárovky měli světelný tok zhruba 13,5 lm/W. LED žárovky mají světelný tok nejčastěji 80 lm/W. Níže je uvedena tabulka přibližného světelného toku ruzných typů svítidel.

Příkon žárovky Světelný tok
Wolframová žárovka 25 W 200 lm
Wolframová žárovka 40 W 400 lm
Wolframová žárovka 60 W 700 lm
Wolframová žárovka 75 W 900 lm
Wolframová žárovka 100 W 1300 lm
Halogenová žárovka 25 W 210 lm
Halogenová žárovka 40 W 420 lm
Halogenová žárovka 60 W 740 lm
Halogenová žárovka 75 W 950 lm
Halogenová žárovka 100 W 1400 lm
Kompaktní žárovka 7 W 300 lm
Kompaktní žárovka 11 W 550 lm
Kompaktní žárovka 14 W 800 lm
Kompaktní žárovka 20 W 1155 lm
LED žárovka 3 W 240 lm
LED žárovka 5 W 400 lm
LED žárovka 9 W 720 lm
LED žárovka 12 W 1100 lm

 

Přibližné srovnání různých světelných zdrojů při stejném světelném toku

 

Wolframová žárovka 25 W Halogenová žárovka 25 W Kompaktní žárovka 7 W LED žárovka 3 W
Wolframová žárovka 40 W Halogenová žárovka 40 W Kompaktní žárovka 9 W LED žárovka 5 W
Wolframová žárovka 60 W Halogenová žárovka 60 W Kompaktní žárovka 13 W LED žárovka 9 W
Wolframová žárovka 75 W Halogenová žárovka 75 W Kompaktní žárovka 16 W LED žárovka 11 W
Wolframová žárovka 100 W Halogenová žárovka 100 W Kompaktní žárovka 23 W LED žárovka 13 W

 

Údeje v tabulkách jsou pouze informativní. Jednotlivé světelné výkony se mohou u jednotlivých žárovek lišit.

Světelný tok je velmi důležitá veličina, které bychom při výběru osvětlení měli věnovat velikou pozornost. Dejte si pozor při výběru žárovek, protože někteří výrobci uvadějí tyto hodnoty nepřesně. Světelný tok se špatně měří, proto je kontrola těchto údajů přinejmenším obtížná. Spoléhejte se při výběru na Váš subjektivní dojem.

Naše LED žárovky mají uváděnu vždy nejmenší možný světelný tok. Světelný tok za nejhorších podmínek. Například žárovka, které má uvedený světelný tok 320 lm měla v laboratoři světelný tok 403 lm. Na většinu našich žárovek máme k dispozici protokoly ze světelných laboratoří ve kterých jsou uvedeny naprosto přesné informace. Tudíž víte co kupujete. Světelný tok je doložen měřením.

Proč myslíte, že renomovaní výrobci uvadějí hodnoty světelného toku většinou od 50 do 80 lm/W a neznačkoví výrobci uvádějí hodnoty často nad 100 lm/W. Velcí výrobci si pravděpodobně nedovolí uvadět nepravdivé informace, kdežto někteří menší s tím nemají sebemenší problém. Proto se skutečně spoléhejte na svůj vlastní dojem ze světelného zdroje.

Světelný tok se snižuje se stářím žárovky. U kompaktních žárovek klesne světelný tok na pouhých 30 % původní hodnoty za její životnost. U LED žárovek klesne světelný tok zpravidla na 70 % původní hodnoty ke konci její životnosti.

Je dobré si také zjístit zda je udávaný světelný tok k dispozici okamžitě, nebo zda se rozsvicí postupně. U LED žárovek je k dispozici plný výkon okamžitě. (U některých typů LED žárovek může žárovka mít malé zpoždění. Toto zpoždění způsobuje nabíjení jejich zdroje. Zpoždění však nepřesahuje 1 s.) Oproti tomu kompaktní žárovky startují až několik minut. Jsou proto absolutně nevhodné tak, kde se často rozsvicí a zhasíná. Časté blikání jim také ubírá výrazně na jejich životnosti.

 

Intenzita osvětlení - Značí se písmenem E. Je to vlastně část světelného toku dopadající na plochu o nějakém obsahu. Jednotkou je lm*m-2, tudíž lux (lx). Lidé si často zaměňijí lux a lumen. Tyto jednotky jsou však úplně jiné. Intenzita osvětlení záleží na světelném toku zroje světla, na jeho vyzařovacím úhlu a na vzdálenosti měřené plochy od tohoto zdroje. Intenzita osvětlení 1 lx je vyvoláno světelným tokem 1 lm rovnoměrně rozprostřeného na ploše 1 m2.

Tato jednotka je však také velmi důležitá. Lze ji také jednoduše měřit pomocí lux metru. Hodnoty intenzity osvětlení jsou pro jednotlivé prostory uvedeny v normách a je nutné je dodržovat. Níže je tabulka předepsaných hodnot intenzity osvětlení pro různé prostory.

Prostor Intenzita osvětlení
chodby, skladiště 100 lx
schodiště, eskalátory, pohyblivé chodníky 150 lx
šatny, umývárny, koupelny, toalety 200 lx
místnosti pro tělesná cvičení, běžná práce u strojů 300 lx
ošetřovny 500 lx
přesné práce 1000 lx
elektronické dílny 1500 lx

Je zde jen výčet několika kodnot. Intenzity pro vnitřní prostory naleznete v normě ČSN EN 12464-1.

Barva světla (teplota chromatičnosti) - Jednotka je Kelvin (Více informací naleznete ZDE v samostatném článku)

Index podání barev - Je také velice důležitou hodnotou. Mnoho výrobců ho však vůbec neuvadí. Udává jak jsme schopni pod tímto osvětlením rozlišovat barvy. Ra se pohybuje od 0 do 100.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy