VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Co je to Retina displej a hodnota PPI?

Napsáno: 23.02.2014    


Kategorie: Android  -  Technologie

Retina display

V roce 2010 představil Steve Jobs hrdě iPhone 4. Ten přinesl kromě zcela nového designu do té doby nevídané rozlišení displeje v mobilním zařízení. Do plochy s úhlopříčkou 3,5″ (8,89 cm) dokázal Apple, respektive jeho dodavatel displejů, vměstnat matici pixelů o rozměrech 640 × 960 a hustota tohoto displeje 326 PPI (pixelů na palec).

Retina displej je displej takový, u kterého nejsou uživatelé schopni rozlišit jednotlivé pixely.
Lidská sítnice není schopna rozlišit jednotlivé pixely při hustotě nad 264 nebo 300 PPI.

Retina displaye mají tedy větší PPI než 264 u tabletů a 300PPI u mobilních zařízení, ty nejdražsí můžou mít až 750PPI. Ty klasické a používají různé algoritmy na převod, aby zobrazovaly webové stránky v použitelné velikosti. Zjednodušeně řečeno, své velké rozlišení zmenší pro zobrazování dvakrát, ale zachovají původní hustotu pixelů, některé prvky, jako například písmo, které se vykresluje křivkami (a tudíž se může bez ztráty kvality libovolně zvětšovat/zmenšovat), se tak zobrazí hladší, jemnější a příjemně ostřejší. Tyto displeje jsou použity kupříkladu u všech modelů značky Jiayu.

Pixely

Aby byl výčet úplný, řekněme si krátce i něco o pixelech, i když jejich encyklopedický výklad je celkem jasný. Jedná se o nejmenší rozpoznatelnou grafickou entitu. Nejmenší však ne ve smyslu velikosti, ale obsahu informace. Každý pixel je složen ze subpixelů nesoucích barevnou informaci. A protože základní barvy pro zobrazení na monitorech jsou tři (Red - červená, Green - zelená, Blue - modrá), je standardem používat i subpixely tři, avšak někteří výrobci jejich počet v pixelu mění.

Už sama hodnota “pixely na palec” napovídá, že počet pixelů v palci může být různý. Zatímco palec má vždy délku 2,54 cm, pixel takto danou velikost nemá.

PPI aneb pixels per inch /pixely na palec/

Je to vlastně hustota pixelů na displeji v přesně vymezené šířce x délce.

Výpočet PPI vzorec s palci

PPI = (x^2 + y^2)^0,5 / d

x - počet bodů monitoru vodorovně
y - počet bodů monitoru svisle
d - uhlopříčka zobrazovací části monitoru v palcích
^2 - na druhou
^0,5 - druhá odmocnina

Výpočet PPI obrazovky s osou x a y

Uveďme na příkladu. Rozlišení 1600x1200px, rozměr monitoru 17,8 x 11,2 palců. Postupujeme dle vzorečku 1600*1200 / 17,8*11,2. Dostaneme vysoké číslo v tisících až desitisících, v našem příkladu konkrétně 9630, což je PPI2. Toto číslo tedy musíme následně odmocnit, abychom získali PPI našeho monitoru, tedy 98. Stejně můžeme PPI spočítat, i pokud si zobrazíme obrázek na 100%, přičemž známe jeho rozlišení v pixelech. Pak pravítkem změříme jeho velikost na monitoru, přepočteme ji na palce a uplatníme výše zmíněný vzoreček.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy