Rozdíl mezi paměťovou kartou micro SD, SDHC a SDXC

Napsáno: 25.10.2013    


Kategorie: Android  -  Technologie

SD 8MB až 2GB

SD neboli Secure Digital je nejstarší typ těchto dnes již nejpoužívanějších karet. Původní SD karty se vyráběly v kapacitách od 8MB až do 2GB.

SDHC 4GB až 32GB

Jelikož byly však postupem času 2GB přestávaly stačit, objevily se karty SDHC. Zde nasátává největší kámen úrazu. Zařízení, která nejsou přímo pro podporu SDHC stavěna SDHC kartu "nevidí". Před nákupem SDHC karty tedy ověřte, jaký typ karet a s jakou maximální kapacitou vaše zařízení (digitální fotoaparát/kamera, mobilní telefon, MP3 přehrávač,...) podporuje. Spousta výrobců má bohužel stále tendence rozdíl mezi SD a SDHC ignorovat, takže se můžete běžně například u technických specifikací mobilních telefonů setkat s výrazem micro SD 16GB apod. To je samozřejmě nesmyslné označení, protože SD karty s kapacitou nad 2GB jsou už SDHC. Zařízení, která podporují SDHC karty samozřejmě podporují i starší SD.

SDXC 64GB až 2TB

SDXC karty vznikly jako nástupce SDHC ze stejného důvodu jako SDHC nahradilo SD karty. Jak jsem již zmiňoval, SD karty končí svou kapacitou na 2GB. SDHC karty končí na 32GB. A SDXC karty mají konečnou kapacitu někde na 2TB. Startovací kapacitou SDXC karet je tedy logicky 64GB. Tento formát je opět zpětně kompatibilní takže do zařízení, které podporuje SDXC karty můžete použít i starší typy karet. Opačně to samozřejmě opět nejde.

Class aneb rychlost karty

Kromě kapacity se u dnešních SDHC/SDXC karet uvádí také jakýsi class. Jedná se o označení minimální rychlosti karty. Class 2 má tedy garantovanou rychlost 2MB/s. Class 10 má garantovanou rychlost 10MB/s. Je to podstatně přehlednější než označení 66x/133x apod, která se uváděla u SD karet.

Redukce

Posledním faktorem, který rozděluje SD karty na více typů je samotná velikost. Od klasického SD formátu vznikly postupem času také dvě zmenšeniny. Nejdříve dnes již prakticky mrtvé mini SD a krátce na to dnes velice rozšířené micro SD. Všechny typy karet jsou mezi sebou plně kompatibilní. Při použití patřičného SD adaptéru tak lze micro SD kartu použít použít ve všech zařízeních, která mají slot na SD karty plného rozměru. Díky tomu lze dnes většinu micro SD karet koupit ve třech různých provedeních. Jednak samotnou micro SD kartu, micro SD kartu včetně SD adaptéru a nebo micro SD kartu včetně USB čtečky.

Diskuze ke článku
( Celkem: 0 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    
 
Zatím není vložen žádný komentář.
 
 

2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy