VYHLEDÁVÁNÍVYHLEDÁVÁNÍ

MédiaMédia

HardwareHardware

Auto-motoAuto-moto

AndroidAndroid
Hry

WikiWiki

PCPC
PHP
Css
Seo

KomixyKomixy

VtipyVtipy

PC HryPC Hry

GamebookGamebook

GalerieGalerieBudeme rádi za podporu stránek ZDE. Děkujeme

Rozdíly mezi bateriemi typu Li-Ion a Li-Pol

Napsáno: 25.10.2013    


Kategorie: Android  -  Technologie

Kapacita mAh

Pomocí jednotky mAh (miliampérhodina) se udává kapacita článků: Čím větši má článek kapacitu, tím déle vydrží nabitý. Např. u článku s kapacitou 1000 mAh lze spiše předpokládat delší „trvanlivost“ než u článku s kapacitou 600 mAh - záleží však na jeho stáří (viz níže).

NIMH (niklo-metalhydridový článek)

Kladná elektroda je z hydro­xidu niklu, záporná je tvořena kovovou slitinou. Separátor, oddělující obě elektrody, obsahuje alkalický elektrolyt (hydroxid draselný). Jmenovité napětí je 1,2V.

Nevýhody

 • Jde o paměťový efekt a o efekt líné baterie. Efekt líné baterie se projeví tak, že i plně nabitý NiMH článek může po krátké době provozu začít stávkovat (např. mobil se vypne). Paměťový efekt vzniká dobíjením nevybitých baterií, čímž se snižuje jejich kapacita. Tomu zabráníte tím, že před každým nabíje­ním se nechá baterie zcela vybít. To je však v praxi těžko dosažitelné, proto jsou některé mobily vybaveny funkcí pro údržbu baterie: baterie se nejprve úplně vybije a teprve potom začne proces nabíjení. Články NíMH trpí také samovybíjením - po 24 hodinách „vyprchá (v závislostí na výrobku) 6 až 16 % energie.
 • Doba nabíjení

Dnes už se ale prakticky nepoužívají.

 

Li-Ion (lithio-iontový článek)

Jejich vývoj začal už v roce 1912. Nicméně populární se staly až v roce 1991, když byly přijaty do společnosti Sony. Dnes jsou stále ještě nejpoužívanějším typem baterie. Namísto niklu se používá chemicky vysoce reaktivní a snadno vznětlivé lithium. Kladná elektroda sestává většinou z lithiokobaltovébo oxidu. Zápornou elektrodu tvoří sloučeniny uhlíku a grafitu. Jmenovité napětí je 3,6 V. Elektrolytem jsou agresivní organická rozpouštědla (propylen nebo etylenkarbonát). V obalu akumulátoru bývá zalit mikročip s potřebnými senzory, který zabraňuje přehřátí a roztržení v případě přebíjení článku.

Výhody

 • Netrpí efektem líné baterie, ani efektem paměťovým jako NIMH
  Před nabíjením tedy není nutné úplné vybití a kapacita se nesnižuje
 • Doba skladovatelnosti
  Ztrácí méně než 0,1% za měsíc.
 • Nižší cena

Nevýhody

 • Stárnutí a dobíjecí cykly
  Ať tyto články používáte, nebo ne, asi po roce ztrácejí kapacitu. Kvůli vysoké reaktivnosti lithia se totiž článek rozkládá sám od sebe. Dalším problémem je, že Li-Ion články snesou jen asi 300 až 500 nabíjecích cyklů, pak jejich kapacita poklesne. I když jen chvilku dobíjíte skoro nabitý článek, počítá se to jako celý nabíjecí cyklus. Při cyklu 1200-1500 mají již jen poloviční kapacitu, což se rovná koupě nové baterie. V přepočtu na čas, je to ale zhruba něco kolem 4 až 6let. Za rok se prostě kapacita sníží při opakování cca 250 dobití o 15%.
 • Horší funkce v extrémních teplotách

Exploze Li-ion baterie

Li-Pol (Iithio-polymerový článek)

Lithium-polymerové baterie lze datovat do roku 1970. Líthiopolymerový akumulátor používá namísto tekutého elektrolytu elektrolyt pevný. Katoda se­stává z oxidu lithia a kobaltu nebo z oxidu lithia, niklu a kobaltu. Anodu tvoří sloučeniny grafitu. Stejně jako u typu Li-Ion je jmenovité napětí 3,6 V.

Výhody

 • Netrpí efektem líné baterie, ani efektem paměťovým jako NIMH
  Před nabíjením tedy není nutné úplné vybití a kapacita se nesnižuje
 • Doba skladovatelnosti
  Ztrácí méně než 0,1% za měsíc.
 • Rozměry a tvar
  Lithiopolymerové akumulátory lze vyrobit extrémně ploché (o tloušťce jen několik milimetrů) a v libovolném tvaru - dají se dokonce formovat a ohýbat. Díky tomu se vejdou do malých mobilů, miniaturních kamer, ultraplochých notebooků či PDA.
 • Váha
  Lithium polymerové baterie jsou velmi lehké. V porovnání s typem Li-Ion je typ Li-Pol při stejné kapacitě asi o 10 až 15 % lehčí, ale o 10 až 20 % objemnější.
 • Lepší podmínky pro fungování
  Lépe si poradí s mraze. I přesto však od teploty -15°C začne proud dodávat jen „po kapkách“.

Nevýhody

 • Stárnutí a dobíjecí cykly
  Během času, při dobíjecích cyklech ztrácí kapacitu o něco málo rychleji než článek Li-Ion, ale je to nepatrné procento.
 • Cena
  Polymerové baterie jsou o něco dražší.

Zdroj - http://batteryuniversity.com

Diskuze ke článku
( Celkem: 1 )
Jméno:   
E-mail:   
Vzkaz: 
Aktivní odkaz přidáte takto:
link[http://www.adresa.cz]
Antispam:   
    Li-ion
12:14:23 - 18.01.2022  
link


2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek |  Odkazy